[Anime] The Seven Deadly Sins İncelemesi

FANTASTİK, JRPG 

Kalite Seviyesi: E Sınıfı
   Eveeet. Ne zamandır diyordum ki ya sitede hiç E sınıfı yok, acaba ne yazsam ne var E sınıfına koyabileceğim. Aradım taradım dedim ki yahu izlediklerimin arasında hiç mi yok bir şeylerin kopyası, hiç kasılmadan yazılmış, hiç hikayesi düşünülmemiş... 

Sonra birden bire aklıma Yedi Ölümcül Günah geldi! Adı bile çalıntı değil mi? Hristiyanlığın 7 ölümcül günahını almış adamlar. Animesinde de aynı he. Asıl konusu 7 ölümcül günahın kafalarına göre takılması zaten
  Ne yazacağımı bilmiyorum ama ilk E sınıfı incelemem bence diğerlerinden biraz daha özen gösterilmiş bir inceleme yazısı olmalı diye düşündüm. Size tekrardan animelerin Recep İvedik'ini takdim etmek istiyorum; The Seven Deadly Sins! 

   Uzun zaman önce izlediğim bu animeyi izlerken "ya neden bu kadar linçlendi acaba" diye düşündürüyordu çünkü o zamanlar izlerken keyif alıyordum garip bir şekilde ve Netflix üzerindeki tüm bölümlerini izlemiştim. Hakkındaki yorumları gördükten sonra dedim ki peki ben her şeye eleştirel gözle bakan ve çok sevmesine rağmen bile bir şeylerde kusur bulan ben neden bunu izlemekten keyif almış olabilirim? Ve sonradan aklıma geldi; O zamanlar aşırı boş vaktim ve boş bir yaşantım olduğu için... 
   Askerden yeni dönmüştüm. Sabah saat 6'da uyanır, uyanır uyanmaz kahvaltı bile hazırlamaya üşenip dışarıdan sabahın nurunda kumru söyler, yataktan bile kalkmayıp laptopu açar ya oyun oynar ya podcast dinlerdim. Ardından TV'yi açıp kahvaltımı açarken angarya programlar izler (hepsinin incelemesini yapıcam elbette.) arkadaşlarım uyanana kadar günümün 8 saatini evde harcardım. Beynim erimişti yani. Sarhoş gibi her şeyden anlamsız düzeyde etkilenirdim. O boşluğuma denk geldi işte bu anime, ve şunu farkettim ardından; O kadar çok insan bunu bunca yıl izliyorsa, aman Allahım! O kadar boşlukta süzülen hayatlar mı vardı? 

   Animede aklınıza gelebilecek her türlü angarya ve hazır konseptler var. Goblinler, elfler, periler, ejderhalar, orklar, devler, şeytanlar, şeytan orklar... Resmen adamın biri çıkıp demiş ki "abi ben kendime cenneti garantilemek için bütün dinlere ve tanrılara inanıyorum :D" ve bütün fantastik öğeleri alıp çorba yapar gibi "Ya Hak!" diye hepsini birleştirmiş. 
   Hikayede Meliodas isimli bir günah şeytanın dünyada tepindiğini ve biranda iyilik yapası geldiğini görüyoruz. Bir kızı arayıp buluyor bu sapık abimiz. İzini sürüp bulduğu kız eski karısı olan Elizabeth'in adını taşıyor (tesadüfe bak), fizik ve yüz olarakta eski karısının birebir aynısı (Allah Allah.). Ve bu anime Britannia adında hayali (!) bir ülkede geçiyor. Orkların, elflerin ve perilerin kol gezdiği Britanya- pardon Britannia, sanırım Meliodas'ın canı orada takılmak istediği için tüm şeytanların hedef noktası. Animenin ortalarında dünya yok oluyor neredeyse ama Britanya'nın dışını bir türlü göremiyoruz? Mesela Türkie ya da Avustrianna'ya gitmiyor kimse. Büyülü orman, yaşam özütü, reankarnasyon, ölüp ölüp dirilmek, vs atıp yenildikten sonra tekrar dövüşüp kazanmak.

  Dövüş turnuvasına katılıyor mesela 7 ölümcül günah isimli 7 kişilik ekibimiz (içinde dev, robot, peri, ölümsüz, şövalye, büyücü ve meliodasın bulunduğu) ve Britanyayı ölümüne savunma görevine çıkan ekibimiz düello alanını yıkıyor! Bildiğimiz çevresinde bir sürü insanın bulunduğu bir köy arazisini kendi aralarında zevkine dövüştükleri bir dağın tepesinde dağı kırıyorlar. Wow! 

   Anime E sınıfı evet fakat bu Marvel düzeyi bir E sınıfı diyebilirim. (Tetiklenebilirsiniz.) Yani çok basit bir hikayesi, aksiyon olsun diye yapılmış aksiyonları, Marvel tekniği olan ciddi olayların ortasında mizah yapmak... Hepsi bu animede mevcut olduğu için sanırım izlettiriyor evet. Fakat her ne olursa olsun, her kim ne kadar severse sevsin bu yapımın çöp olduğu gerçeğini de-ğiş-tir-mi-yor... Ben bile izlerken keyif almış olsam da fanboyluk yapmamın hiç bir anlamı yok.