[Anime] Plastic Memories İncelemesi

DRAM, YAPAY ZEKA, CYBERPUNK, ROMANTİZM, KOMEDİ, LIGHT NOVEL

Kalite Düzeyi: S Sınıfı 
   Size bu muhteşem yapımı tanıtmak için sabırsızlanıyordum kısmet bu güneymiş. (Bu da kuzey) Bu iğrenç espriyi görüp hay sizin yazacağınız incelemeyi diyerek sayfayı terk edenler elendiyse biz bize kaldık demektir. 

   Plastic Memories. Ne kadar da adını taşıyan güzel bir isime, güzel çizimlere, güzel bir hikayeye, güzel seslendirmelere sahip güzel bir eser... Detroit: Become Human'ın atası olur kendisi aynı zamanda. Anime 2015 yılında tek sezon 13 bölüm olarak hazırlanan bir 'light novel', fakat 13 bölüm ki ah ne 13 bölüm... 

"Birine sahte umutlar vermek ne kadar acımasız, biliyor musun?" -Michiru Kinushima

"Seni sevmenin en zor tarafı kesin bir sona ulaşacağını bilmek..." -Isla

   Gayet yeterli bilim kurgu öğeleriyle bezenmiş harika ses oyunculuğuyla "bir bilim-kurgu dram yapımı nasıl olmalı?" Sorusunun cevabıdır bu anime. 

   Anime robotların insanlardan ayırt edilemeyecekleri kadar gerçekçi bir yakın gelecekte geçiyor. SA adlı şirket tarafından üretilen bu androidlere ise 'Giftia' deniyor ve ömürleri yaklaşık 9 yıl. Androidler ömürlerinin sonlarına geldiklerinde toplanmaları gerekiyor, hafızaları siliniyor ve rafa kaldırılıyorlar. Ana karakterimiz olan Tsukasa Miguzaki de SA şirketinin Terminal hizmet birimine giriyor ve ne yapacağı hakkında en ufak bir fikri bile yok. Gözümüze çarpan ilk şey ömürleri bittiği için ailelerin yanından toplanmak üzere zorla alınan Giftia'ların ve ailelerinin dehşet dolu bakışları, giftiaların ağlaması ve yalvarması: "Annem bana cennetten bahsetti. Oraya gidecek miyim?" "Anılarıma ne olacak? Lütfen onları silmeyin! Size hiç bir şey yapmam söz veriyorum!" Diye terminal görevlileriyle mücadele eden, ama en sonunda o metal gözlerinden yaşlar akıtarak infaz koltuğuna oturtulup tüm varlıkları silinen hafızalar... 
   Tabi ki anime sadece dram, felsefe unsurları ve aksiyon barındıran bir anime değil. Çok güzel komedisi ve sempatik bir yapısı da var. Fakat tabi sizi güldürmekten daha çok ağlatıyor. Özellikle romantizm, komedi ve aksiyon unsurları gayet ustalıkla orantılanmış. Bu yüzden romantizm gözünüze batmıyor. Bilim-kurgu öğeleri arka planda kalsa da hatta yokmuş gibi görünecek kadar günümüz dünyasına benzese de alternatif bir yakın gelecekte hissettiriyor kendisini başarılı bir şekilde. 

   Ana karakterimiz olan Tsukasa takıma girer girmez Isla adında şirin bir kıza vuruluyor. Görür görmez hoşlanıyor ondan fakat ne kadar konuşmaya çalışırsa çalışsın Isla pek oralı olmuyor gibi görünüyor. Giftiaları almaya giderken Isla ile Tsukasa'yı takım yapıyorlar. Gün geçtikçe Tsukasa Isla'yı tanıdıkça daha çok sevmeye başlıyor. Giftiaları yakalamaya, eğer direnirlerse infaz etmeye beraber gidiyorlar. Fakat zaman geçtikçe Tsukasa acımasız bir gerçeği öğreniyor; Operasyona bir insanla beraber bir giftia ona eşlik etmek zorundadır.

   Ne hissedeceğini bile bilemiyor. İkisi de... 
"Seni özlememeye çalışıyorum. Ne kadar vazgeçmek istesem de, günün sonunda bir şekilde hep aklımda oluyorsun." -Isla

Isla'da bu masum karakterli iyi birisi olan Tsukasa'nın hislerindeki saflıktan ve masumiyetten etkileniyor fakat bu onun o kadar çok zoruna gidiyor ki. İnsanlarla aynı duyguyu hisseden, aynı heveslere, aynı tutkulara sahip olan Isla günün birinde sevdiği tüm anılarının yok olacağını; Kendi benliğinin yokluğa karışacağını, bir daha asla var olamayacağını biliyor. En kötüsü de, öleceği günü biliyor. Tsukasa da her zaman bedeni ne kadar metal olursa olsun onun bir kalbi olduğunu, onun da bir ruhu olduğunu savunup ne yaparsa yapsın onu her zaman sevmeye devam edeceğini ona hissettirmeyi başarıyor. 


   "Mutlu ve güzel anılara sahip olmak her zaman kurtuluş değildir. Bir hatıra ne kadar güzelleşirse, bir o kadar da hazin olabilir. Hatta korkutucu bile. Giden için de, geride kalan için de..." -Isla

   Dünyayı keşfetmek için yalnızca 9 yılı olan bir android, sadece görevini yapıp kaybedeceği hiç bir anısı olmadığını bilerek huzur içinde yok olmayı beklerken Tsukasa'nın kollarında buluyor kendisini. Ve ölümden hiç bir zaman bu kadar nefret etmiyor. Henüz bir kaç ayı kalmışken beraber bir yolunu bulmaya çalışıyorlar, Isla'yı hayata tutacak bir şey. Ah dostum bu anime bir acayip. 

"Gözyaşlarını içine atıp acını gizlemeye çalışarak bana gülümsemeni çok seviyorum." -Isla


   İncelemeyi yazarken bile bir garip oldum. Özellikle yapay zeka konseptine aşırı ilgi duyan ve ideolojisi mükemmel yapay zeka olan ben için bu anime beni can damarımdan vurdu diyebilirim. Her şeyiyle bu animeyi izlemenizi tavsiye ediyorum ve türünüz ne olursa olsun kesinlikle vakit kaybı olmayacağını düşünüyorum. 

"Beni kurtarmaya çalışma. Ben kendimi kurtarmayı denerken benim yanımda ol. Lütfen..."


Genel puanlama: 9.12/10

İZLEMEYE DEĞER Mİ?

☑ Kesinlikle izlemeye değer. Muhteşem bir anime.


---{ Çizim }--- [7,69/10]
☐ Muhteşem Detaylı!
☐ Güzel
 İyi
☐ Eh işte
☐ Öyle Böyle 
☐ Kötü
☐ İğrenç
☐ Paint.exe

---{ Hitap ettiği kesim }--- [8,73/10]
☐ Çocuk
☐ Genç
Yetişkin
☐ Herkes


---{ Hikaye }---[9.33/10]
☐ Bok gibi 
☐ Ucundan bişey var
☐ Çokta iyi değil
☐ Averaj 
☐ İyi yazılmış
Muhteşem! 

---{ Akıcılık }---[7,79/10]
☐Günlerce ekrandan kalkmazsın!
İlgi çekici ve konsepte çok uygun
☐Bazen sıkıcı bazen ilgi çekici
☐Uykum gelmiyor diyen açsın iki dakikada uyur


Not: Tüm incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :)
cyber

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !