[Oyun] Command & Conquer: Generals İncelemesi

GERÇEK ZAMANLI STRATEJİ, İZOMETRİK, MODERN SAVAŞ

Kalite düzeyi: S Sınıfı


   Gençliğimizin gözbebeği, hala onbinlerce insanın oynadığı fakat bir türlü yenisi çıkamayan; Onlarca insanın saatlerce kapıştığı aşırı eğlenceli hatta C&C evreninin en eğlenceli yapımlarından bir tanesidir Generals.

    Oyunumuz ABD, Çin ve GLA (Ulusal Güvenlik Ordusu) olmak üzere 2 ülke 1 terör örgütünden oluşuyor ve her ülkenin birbirinden farklı özellikleri var: 


ABD: Savunma kuleleri Anti-Tank 4'lü füzeatarlardan oluşuyor ve içine max 4 askeri personel yerleştirilebiliyor. Propaganda merkezinden tanklar için roket engelleyici lazer inşa edilebiliyor. Humweelerine ücret karşılığı füzeatar yerleştirilebiliyor. Süpersilahı ise 7 saniye boyunca işaret ettiğiniz bir yerden başlayan yönlendirilebilir yakıcı Lazer ışını. Özel kahramanı ise Colonel Burton adında yüksek hasarlı araçlara ve yapılara gizlice c4 kurma ya da farkedilmeden infantryleri bıçaklayarak öldürme özelliği olan bir özel asker. Drop pod adı verilen belirli vakit aralıklarında platforma uçakların para bıraktığı pasif para kazanma yapıları kurabiliyor. Üstün teknolojisi lazerdir. ABD, düşmanlarını yok etmek için üstün hava gücünü ve üstün teknolojisini kullanır. Diğer taraflara göre daha fazla para kazansa da, masrafları da bir o kadar fazladır. 

ÇİN: Savunma kuleleri Anti-Personel çift minigunlardan ve içine max 5 asker yerleştirilebilen boş savunma kulelerinden oluşuyor. Ağır tankı olan Emperor Overlord en güçlü yapılarından birini oluşturuyor. Alev püskürten tankları ve Nuke cannon adı verilen uzun menzilli obüsler çıkartılabiliyor. Süpersilahı seçilen alana atılan yüksek tesirli Nükleer bomba. Kahramanı Black Lotus adında savunma kuleleri ve radarlı araçlar haricinde görünmez olan binaları kodlayıp çin kontrolüne geçiren ya da rakip ülkenin menzilindeyken para depolarından para çalan bir taktiksel özel karakter. Hacker denen her saniye bankalardan para çalarak pasif gelir elde edilebilen sivil çıkartabiliyor. Üstün teknolojisi nükleerdir. Olabildiğince çok insan gücü kullanan Çin'in birimleri bir arada saldırıda bulundukları zaman birbirlerinin yanında oldukları sürece saldırı ve savunma gücü gibi özellikleri artar, güçlenirler. Eğer sürüden ayrılırlarsa güçleri azalır. Savaşı havada da sürdürebilmek için Sovyet/Rus yapımı MiG'leri kullanırlar.

GLA: Savunma kuleleri içinde 6 adet piyadenin bulunabileceği bir mevziden ve bir miktar tank veya hafif taaruz aracı barındırabilen orta hasarlı, düşük rpm'li topa sahip sığınaktan oluşur. 6 adet roketatarlı yüksek hıza sahip küçük boyutlu ve ucuz araçlar ve piyadelere karşı etkili zehir püskürten tanklarla beraber intihar araçları ve canlı bombalar üretebilmektedir. Süper silahı seçili bölgeye 12 adet gönderilen SCUD füzeleridir. Atılan bölgede piyadeleri anında yok eder, yapılara zarar verir ve bir süre zehir yayar. Özel kahramanı Jarmen Kell tüm piyadeleri ve araç içindeki sürücüyü tek atışla öldürebilen bir keskin nişancıdır. Araç sürücüsü öldüğünde araç boş kalır ve GLA piyadesi gönderildiğinde araç GLA'ya ait olur. Oyunda diğer taraflara göre daha az para kazanırlar. Ancak masrafları daha azdır. GLA, düşmanlarını yok etmek için genelde gerilla savaşı taktiğine uygun birimlerini, gizlenebilen birimlerini ve zehri kullanır. Zehir, kullanıldığı yerde en çok piyadelere zarar verir. Bu yüzden Çin'in yüksek insan gücü avantajını neredeyse yok etmektedir.

  Oyunun hikaye kısmı ABD ve Çin'in birleşip ortaya çıkan bir terör örgütü olan GLA'ya karşı savaşını konu alıyor. Oyundaki 3 tarafı da oynayabiliyoruz. 

  Çatışma kısmında başlangıçta yalnızca bir merkez binamız mevcut. Bu merkez binasından ABD ve Çin için inşaatta ve restorasyonda kullanılabilecek traktörler üretiyoruz. GLA'nın ise her amaçla kullanılabilen ameleleri var. Bu ameleler inşaatta çalışıyor, para da topluyor, restorasyon yapıp asker gibi çatışabiliyorlarda. Oyundaki her şeyi para ile ürettiriyoruz. Haritada konumlandırılmış para depolarının bulundukları yerlere darphane inşa ediyoruz ve ele geçirilmeyi bekleyen petrol refinerileri var. Oyunda her yapının bir güç tüketimi var. Bundan dolayı güç kaynakları üretmek ve bunları korumakla yükümlüyüz. GLA'nın mevzi ve Çin'in Sığınaklarını saymazsak eğer elektrikler giderse tüm savunma kuleleri ve üretim tesisleri devredışı kalıyor. Darphane inşa ettikten sonra bir çok yapının inşaası açılıyor. Kışlalar, tank üretimi yapan fabrikalar, havaalanları vs. Tank fabrikası ürettikten sonra oyunda bir çok buff özelliği ekleyen propaganda merkezi inşaası açılıyor. Propaganda merkezinde bir çok araç ve yapıya ekstra özellik satın alınabiliyor. Ve oyundaki nihai hedefimiz rakibi tamamen yok etmek. Üretim ve inşaa sınırınız ise yok.

   Harita öğelerinin konumları merkezi ve stratejik. Bir öğeyi ele geçirdiğinizde orayı genelde koruma altına almanız gerekiyor ve inşaa bölge sınırı yok. Rakip oyuncunun bölgesinin direk içine bile bina inşaa edebiliyorsunuz. Şehirli haritalarda şehir binalarının da içine asker yerleştirebiliyorsunuz. 

   Her birimin de bir seviyesi var. Mesela roketçi piyade ürettiniz ve o piyade uzun süre hayatta kalıp bir kaç tane de tank yok etti. O piyade 3. Seviyeye çıkıyor ve verdiği hasar ve atış hızı önemli ölçüde artıyor. Hatta öyle ki 5 kişilik bir 3. Seviye piyade mangası bir kaç saniyede 4-5 tankı havaya uçurabiliyor ya da saniyeler içinde bir yapıyı yıkabiliyor. Tabi ki bu seviyede bir tabur çıkartması zor ve sağlıkları bir piyadeyle aynı yani ölmeleri de kolay fakat muhafaza edilebilir ya da sağlam bir yapıya yerleştirilebilirlerse iyi bir savunma birimi olabilirler.