[Oyun] Deus Ex (2000) İncelemesi

RPG, FPS, AÇIK DÜNYA,SURVIVAL, HACKING, CRAFTING


Seviye: S+ Sınıfı


       Eidos Interaktif ve Ion Storm tarafından 2000 yılında geliştirilen dünyanın en iyi Cyberpunk temalı FPS-RPG oyunu Deus Ex'i sizlere gururla tanıtacağım.


    Cyborg geliştirmeleri, Karakter geliştirmeleri, dünyanın direkt olarak verdiğiniz kararlara göre şekillenmesi ve bunu her yerde hissedebilmeniz. Bu oyun çöpe atılmış bir elmas, hafif bir tatlı, doğru çıkacak bir komplo teorisi tadında bir oyun... 

    Tabi ki bu bir oyundan ne beklediğinize göre değişir fakat şu su götürmez bir gerçek ki Deus Ex; 2000 yılının oyunu değil kesinlikle. Grafikleri ve fiziği bile 2000 yılına göre çok çok ileri düzeyde. Harita tasarımı aşırı iyi ve npc tasarımı da, bu oyunu bilgisayar oyunlarında FPS-RPG'nin öncüsü ve bir numarası olarak görüp bu oyuna özel bir S+ Class açmayı bile uygun buluyorum. Ion Storm 2000 yılındaki tüm teknolojik faydalardan son derece yararlanmışa benziyor. 

    Öncelikle oyun içi hakkında verebileceğim detaylardan bahsetmeliyim. Haritadaki bütün her şeyle etkileşiminiz var. Bardak kupasından klozete, banyodan lavaboya, çöp kovasından sigarasına kadar (sigara içince sağlığın düşmesi, alkol içince sarhoş olup görüş alanının kısıtlanıp ekranın dalgalanıp bulanıklaşması ve hasar savunmasının düşmesi detayı <3). Hikaye hakkında bilgiler öğrenmek için NPC'lerin dedikodularını uzaktan dinleyebilir, dilerseniz gidip konıiuşabilir, hatta daha sonraki diyaloglarınızda bu bilgileri dünyayı etkileyecek kararlar verirken kullanabilirsiniz.

 Hasarları bölgesel alıyorsunuz. Hani kafadan ve gövdeden tek yerken, bacaklarınızdan vurulduğunuzda yerde sürünerek gidiyor, kollarınızdan vurulduğunuzda silahın geri tepmesi değişiyor. Bunun için Medkit kullanmak ya da Medical Bot ile kendinizi iyileştirip normale dönmek çözüm olacaktır. 

 Oyundaki tüm güvenlik kameraları ve bilgisayarlar hacklenebilir. Eğer hackerlık ve gizlilik yolunda ilerlemek istemezseniz de mutlaka ya bir NPC'nin hafızasında ya da bir datalog'da kullanıcı adı ve şifreler mevcut. Her bilgisayarın bir sahibi var ve sahibi'nin hayatı hakkında veya sahibinin çalıştığı şirket hakkında gizli bilgilere ve konuşmalara sahip olabilirsiniz. Bu bilgileri de vereceğiniz kararlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca NPC'lerin seslendirmeleri ve diyaloglar gerçekçi yazılmış. Grafikleri kafanıza takmazsanız eğer kesinlikle kendinizi o dünyanın içinde hissedeceksiniz. (Bu arada grafik yükseltmesi olan Deus Ex Revision yaması mevcut).


    Her hangi bir yapıya her hangi bir yoldan her hangi bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Augmentionda vücut slotunuza kurşunlara karşı koruma sağlayan zırhı takıp savaşarakta giriş yapabilirsiniz; Biyolojik varlıklara karşı görünmezlik augu aldıysanız yine görünmez olarak ana kapıdan giriş yapabilir, ya da hacker olup uzaktan güvenlik kameralarını düşmanınızı tehtid olarak algılayacak şekilde ayarlayıp binaya giriş yapmadan önce savunma taretiyle düşmanlarınızı temizleyebilir, ya da kimseye zarar vermemeyi seçip gizli bir geçitten, çatıdan, çevredeki yapıları keşfederek binaya farklı bir kapıdan giriş yapabilir, hatta sizin düşman olduğunuzu farketmezlerse düşmanla diyaloğa girip ikna ederek bile rahatça görevinizi icra edebilirsiniz. Her kapının, her konteynerin bir dayanıklılık ve ağırlık statı mevcut. Bir kapıyı hem lockpickle açabilir, hem roketle patlatarak açabilir, ya da çok kuvvetli değilse kılıçla vurup kırarak açabilirsiniz. 

Bu oyun bir harika dostum!


    Her başarım size bir skill puanı veriyor. Buna hiç kimseyi öldürmeden, hiç kimseye zarar vermeden ilerlemekte dahil. Ya bütün düşmanları öldürdün diye 500 skill puanı alıyorsun ya da kimseye zarar vermedin diye. Oynayış tarzına göre güç dengesi ve dağılımı muhteşem düzeyde diyebilirim ve oynayış stiline göre fazlasıyla yarattığınız karakterin farkları ortaya çıkıyor. (Bu oyunu her yıl en az 2 kere başa sarıp sarıp oynarım ve her seferinde olaylar farklı bir şekilde gelişir)     Vücudunuza farklı çeşitlerde yükseltmeler ekleyebilirsiniz. Bir güç yükünüz var ve kullanabileceğiniz miktarlar ciddi anlamda sınırlı. Örnek veriyorum bütün yükseltmeleri açtığınızda 3 saniye içinde tüm gücünüz bitiyor ve hepsi kapanıyor. Düzgün kombinasyonlarla ihtiyacınız olan yükseltmeleri kullanmanız gerekiyor bu şekilde kullandığınızda gerçekten ihtiyacınız olan zaman içinde bu yükseltmeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yük kendi kendisine tekrar dolmuyor. Haritayı keşfederek arayıp bulmanız ve tekrar bedeninizi şarj etmeniz gerekiyor. Bedeninizi ne şekilde geliştireceğiniz tamamen size kalmış. Bacaklarınıza hızlı koşma aug'u ya da yüksek zıplamayı ekleyebilirsiniz. Gövdenize EMP patlamalarına karşı direnç ya da kurşun ve yakın saldırıya karşı direnç ekleyebilirsiniz. Omuriliğinize elektronik maddeler, kameralar ve robotlardan gizleyen bir elektronik pelerin ya da insanların ve diğer biyolojik varlıklardan sizi gizleyecek görünmezlik alabilirsiniz. Ne şekilde oynayacağınız gelişeceğiniz tamamen size kalmış. Her oyunda bambaşka bir karakter yaratıp o şekilde oynayabilirsiniz. 


    Hud gayet anlaşılabilir ve kullanımı çok kolay. I'ya basarak envanterinizi, G'ye basarak görev ve notlarınızı görebilir, ya da Tab'a basarak genel pencereyi açıp dilediğiniz pencerede gezinebilirsiniz. Envanter yönetimi de sürükle-bırak tarzı gayet kullanımı kolay ve bir çok kısayolu bulunan enteresan ve güzel tasarımlı bir kullanıcı arayüzüne sahip. *Bu oyunu ciddi anlamda oynayıpta sevmeyecek bir tane insan tanımadım şimdiye kadar. *


     Combat kısmına gelirsek combat bir RPG oyununa göre gayet güzel fiziğe sahip hatta oynarken Shooter oyunu oynuyormuşsunuz hissi alıyorsunuz. Silahlar çeşitli ve tüm silahların her bir slotuna eklentiler takabiliyorsunuz. Hatta mermi çeşitleri bile mevcut öldürücü olmayan mermiler, izli mermi, patlayıcı mermi gibi çeşitler mevcut fakat elde etmesi o kadar da kolay değil bu yükseltmeleri! 

     Oyunun yapısı hakkında daha hala bir çok detayı atlamış olsakta oyuniçi hakkında güzel bir şekilde bilgilendirdiğimi düşünüyorum. Şimdi geçelim beni en çok cezbeden kısma. Lore! 

    Oyunumuz 2052 yılında geçiyor olsa da aslında hikaye 1700'lü yıllarda Illuminatinin kuruluşuyla başlıyor. Kurucu 12 üyeden oluşan bu örgüt sürekli dünya hakkında kararlardan bahsediyor ve bunu uyguluyorlar. 2052 yılı ise insanların artık vücutlarına biyonik parçaların takılabildiği bir dünya. Bir sürü biyonik karşıtı örgütler, terör örgütleri ve uluslararası organizasyonlardan dolayı dünya karışmış durumda. Biz bu hikayenin neresindeyiz? Tabi ki laboratuvarda üretilen biyonik insanlar olarak arka planda Illuminati tarafından yönetilen hükümet ordusu UNATCO ajanları olarak başlıyoruz. Hedefimiz NSF (Ulusal Ayrılıkçı Güçler) adındaki terör örgütünün çaldığı Ambrosia aşılarını ele geçirmek. Peki nedir bu Ambrosia?

    Illuminatinin birbiriyle çatışan ve yıllar önce dağılan 12 üyesinden kalan Bob Page bir mükemmel yapay zeka savunucusu olarak karşımıza çıkıyor. Ve kendisini tüm dünyadaki ağa bağlayıp dünyayı yönetme amacına sahip. Illuminati ise UNATCO'yu paravan olarak kullanarak biyonik vücut parçaları üstünde ölümcül bir etkiye sahip olan ve kontrollerini kaybettirdikleri Gri Ölüm adında bir virüs salgını başlatıyor. Fakat aynı şekilde aşısını da hazırlıyor, bu aşı ise Ambrosia. Ana karakterimiz JC Denton ve Paul Denton ise laboratuvarda üretilmiş üstün insanlar olduklarının gayet farkındalar aileniz vardı diye kandırılmamışlar ve emirlere güzel bir şekilde itaat ediyorlar. Fakat kardeşimiz Paul NSF'in içine ajanlık yapmak için gönderildiğinde ise bir şeyleri fark ediyor ve bu gerçekleri öğrendikten sonra taraf değiştiriyor. UNATCO Kardeşimizi bir terörist ilan ediyor ve biz UNATCO'da, kardeşimiz NSF'te bir vakit kovalamaca yaşıyoruz. En son bir kaç yönlendirme ve uzaktan iletişimle Paul bizi bir kaç kişiyle konuşturup gerçekleri gösteren belgeleri sunduktan sonra kardeşimizle NSF üssünde buluşuyoruz ve bize herşeyi teker teker. Tabi ki hikaye öyle bir yere geliyor ki virüs artık arka planda kalmaya başlıyor. Entrikalar, canlılar üstünde yapılan deneyler, deneysel teknolojiler ve benzeri bir sürü olay. 

   Daha ne kadar UNATCO'nun tarafını tutuyormuşuz gibi görünebileceğiz? Kardeşimizi Bob Page'in gazabından canlı olarak kurtarabilecek miyiz? Illuminatinin planlarını halka ifşa edebilecek miyiz? Bunların hepsinin bizim seçimlerimizde, bizim ellerimizde olduğu Deus Ex'i dünyada oyun oynamayı seven herkesin tecrübe etmesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. 


Genel Puanlama: 9.75/10 

SATIN ALMAYA DEĞER Mİ?

☑ Şu an çok komik bir rakam fiyatı. Bunu oynamadan ölmeyin derim. 


---{ Grafikler }--- [9/10]
☐ Gerçekten farksız!
☐ Güzel
☐ İyi
☐ Eh işte
✅ Döneminin en iyisi
☐ Kötü
☐ İğrenç
☐ Paint.exe

---{ Oyuniçi }--- [10/10]
✅ Bağımlı olmamaya çalış
☐ Çok iyi
☐ İyi
☐ Özel bir şeyi yok 
☐ Iy
☐ Kötü
☐ Beyin sakatlığı geçirirsin

---{ Hitap ettiği kesim }--- [8/10]
☐ Çocuk
✅ Genç
✅ Yetişkin
☐ Herkes

---{ Oyun zamanı }---[10/10]

☑ Oynayış tarzınıza bağlı olarak 200 saati geçiyor.


---{ Hikaye }---[10/10]
☐ Bok gibi 
☐ Ucundan bişey var
☐ Çokta iyi değil
☐ Averaj 
☐ İyi yazılmış
✅ Muhteşem! 

---{ Sistem Gereksinimleri }--- [10/10]
☐ Paintte açabilir
✅ Patates bile açar
☐ İdare eder
☐ Hızlı bilgisayar
☐ Çok Zengin bilgisayarı 
☐ NASA'dan kuantum bilgisayar isteyin

---{ Buglar }--- 10/10
✅ Hiç yok
☐ Minicik buglar
☐ Ufak tefek var
☐ Rahatsız edici düzeyde
☐ Oyunu mahvediyor
☐ Oyunun kendisi bugdan oluşuyor


Not: Tüm incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :)

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !