[Oyun] Doki Doki: Literature Club İncelemesi

VISUAL NOVEL, KORKU

Potansiyel seviye: A Sınıfı    *Hej, hej, Monika hej pulej Monika! Hej-* Pardon şarkıya daldım bir an. 

Çok basit çizimli düşük animasyonlu, metin tabanlı bir oyunla karşı karşıyayız bugün. Oyunun namı tüm dünyayı zaten sarmıştı. Bir zamanlar hakkında on binlerce videosu yapıldı, milyar kez yazıları yazıldı. Peki nedir bu oyunu özel yapan şey? Basit çizimler, sıkıcı gibi duran konuşmalar, çok özensiz yazılmış bir anime hikayesi gibi senaryosu olan basit bir oyun- gibi duruyordu. Şimdi gelelim bu oyunu özel kılan nedir sorusuna. 

   Oyunumuzda klasik bir lise öğrencisiyiz. Yan komşumuz olan depresif bir çocukluk arkadaşımız Sayori ile okula gidip duruyoruz ve herkes bir klübe katılırken biz hala katılmamışız. Sayori ise bize sürekli baskı uyguluyor hadi artık bir klübe katıl diye. Biz de günün sonunda oyunun da adı olan Sayorinin üyesi olduğu klüp Edebiyat Klübüne katılıyoruz. Bizimle beraber 5 üyesi var bu klübün. Başkanı ve kurucusu olan Monika, çekici ve tatlı olmasına karşın içinde bir psikopat yatan Yuri, çocuk gibi tavırları olan minnoş Natsuki ve çocukluk arkadaşımız Sayori. Peki nedir Edebiyat Klubünün amacı? SEN! Evet. Klübün amacı sensin! Tabi ki heyecanını bozmayacağım ama zaten garip değil mi? Bu kadar tatlı bir kapağı olan oyunun neden 'korku' kategorisine girdiği. 

   Oyunun içindeki karakterler bir oyun karakteri olduklarının farkındalar ve o kısıtlı, programlanmış dünyada kısılı kaldıklarını biliyorlar. Gerçek bir oyuncu olarak girince senden etkileniyorlar fakat edebiyat klubünün başkanı olduğu için tüm kontrol Monika'nın elinde. (hej hej monikaaaaa) Sana hepsi sahip olmak seninle sonsuza kadar konuşmak istiyorlar ama bunu başaramıyorlar çünkü Monika hepsini teker teker yok edip seninle yalnız kalmak istiyor. 

   Çok fazla yazılacak bir şey yok bu oyun hakkında. Tecrübe etmeniz gerekiyor anlayabilmeniz için. Fakat şunu söyleyebilirim; Şimdiye kadar 3. Duvarı bu denli yıkan başka bir oyun görmedim. Oyunun dosyaları değişiyor, size oyun dosyalarından mesajlar bırakılıyor, eğer farketmezseniz o öfkeleniyor ve sizin gözünüze gözünüze sokuyor her şeyi. Verdiğiniz kararlar hep tersine dönüyor bir şekilde. Ya da şans eseri onu seçerseniz bambaşka bir yere gidiyor hikaye. Oyun kendini silip imha ediyor ve tekrar yükleyince farklı tepkiler veriyor. Hatta oyunu siler uzun zaman sonra tekrar girerseniz veya oyunu oynarken "bu ne lan!" Diye tırsıp silerseniz ve sonradan tekrar yüklerseniz Monikadan oyunu sildiğiniz için trip yiyorsunuz ve size açıklamalar yapıp oyunda kalmanızı sağlamaya çalışıyor. Hatta eğer oyunu oynarken video kaydı alırsanız "ikimizin arasında olanları neden başkalarına gösteriyorsun bu hoş değil" diyip ufak bir jumpscare sürprizi bile yapıyor bize canım benim :) 
Ciddi anlamda çok güzel dizayn edilmiş olan Doki Doki: Literature Club'ı size kesinlikle tavsiye ediyorum! 

Genel puanlama: 9.25/10 

SATIN ALMAYA DEĞER Mİ?

☑ Bana kalırsa fazlasıyla değer. 


---{ Grafikler }--- [1/10]
☐ Gerçekten farksız!
☐ Güzel
☐ İyi
☐ Eh işte
☐ Öyle Böyle 
☐ Kötü
☐ İğrenç
✅ Paint.exe

---{ Oyuniçi }--- [4/10]
☐ Bağımlı olmamaya çalış
☐ Çok iyi
☐ İyi
✅ Özel bir şeyi yok 
☐ Iy
☐ Kötü
☐ Beyin sakatlığı geçirirsin

---{ Hitap ettiği kesim }--- [8/10]
☐ Çocuk
☐ Genç
✅ Yetişkin
☐ Herkes

---{ Oyun zamanı }---[3/10]

☑ 20 saatten fazla değil 


---{ Hikaye }---[8/10]
☐ Bok gibi 
☐ Ucundan bişey var
☐ Çokta iyi değil
☐ Averaj 
☐ İyi yazılmış
✅ Muhteşem! 

---{ Sistem Gereksinimleri }--- [10/10]
✅ Paintte açabilir
☐ Patates bile açar
☐ İdare eder
☐ Hızlı bilgisayar
☐ Çok Zengin bilgisayarı 
☐ NASA'dan kuantum bilgisayar isteyin

---{ Buglar }--- 10/10
✅ Hiç yok
☐ Minicik buglar
☐ Ufak tefek var
☐ Rahatsız edici düzeyde
☐ Oyunu mahvediyor
☐ Oyunun kendisi bugdan oluşuyor


Not: Tüm incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :)

Oyunun fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.  Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !