[Oyun] The Long Dark İncelemesi

 AÇIK DÜNYA, SURVIVAL, MACERA, CRAFTING, FPS, BAĞIMSIZ YAPIM

Kalite Düzeyi: A Sınıfı


    Bugün bizimle olan bir başka oyunu size tanıtmak üzereyim. Adını duyunca bile bize kışı yaşatmayı başaran, grafikleri animasyon-vari bir yapıda olsa da gerçekçi hissinden bir şey kaybettirmeyen özgün hayatta kalma oyunu The Long Dark. 

    Oyunu ilk iki sene önce kış aylarında keşfetmiştim. Ta ki kaloriferlerin 45 derecede çalıştığını anlayana kadar bu oyunu oynarken odanın içinde üşüyüp "amma da soğuk he kaloriferler yanıyor oysa ki" dediğimi hatırlıyorum. Gayet tatmin edici hikayeye sahip olmasının yanında güzel dizayn edilmiş bir açık dünyası ve etkileyici hayatta kalma öğeleri, hatta ve hatta bize güzel bir özgürlük sunan kullanıcı arayüzüyle crafting öğeleri, hatta ve hatta ve hatta haritada konumlandırılan yapıların modellemeleri ve içerdikleri lootlar oyunu oynarken keşif dürtünüzü tetikleyip her deliğe bakmaya itiyor sizi.     The Long Dark, Kanada semalarında pilotluk yapan bir abimizin doktor olan eski karısının onun yanına uğraması ve onu bir yere ulaştırmak istemesiyle başlıyor. Biz uçaktayken jeomanyetik bir fırtına dünyayı vuruyor ve anında düşüyoruz. Zar zor, yaralı bir şekilde hayatta kalıyoruz fakat eski gacımız ortalıkta yok. Hikayemiz onu aramakla ve neler olduğunu anlamaya çalışmakla geçiyor. 

    Oyunda soğuk kesiği, hipotermi, yırtıcı hayvanlar ısırdığında enfeksiyon ve kanama, yüksekten düştüğünüzden kemik kırılması, kırık kemikle ilerlerseniz iltihap gibi bir çok hastalık mevcut. Gir-keşfet-yağmala mantığıyla ilerleyen oyunumuzda aynı zamanda açlık, susuzluk ve yorgunlukta mevcut. Çantanızda gıda ve sarfitat malzemeleri barındırmanız şart!     Hikaye dizi gibi bölümlerden oluşuyor ve her bölüme özel bir harita ve bu haritalarda yaşanan önemli olaylar silsilesi var haliyle. Oyunda araç olmadığından soğuğun içinde yürüyerek gidiyoruz ve atmosfer o kadar güzel dizayn edilmiş ki ciddi anlamda oyundaki karakterle beraber siz de üşüyorsunuz. Haritada konumlandırılmış yapılar fazlasıyla dikkatinizi çekiyor ve ya terk edilmiş, ya da içindeki insanlar bir yerlerde ölmüş olabileceği için bir çok yapı boş ve kilitsiz. Bundan dolayı içeri girip sobayı yakıp, sobanın üstünde kahve ve çorba pişirdikten sonra sobanın yanına yer yatağı kurup yatmak muhteşem bir tat bırakıyor oyunu oynarken.     The Long Dark'ı hayatta kalma ve hikaye odaklı oyunları sevenler için kesinlikle tavsiye ediyorum. Bağımsız bir yapım için çok güzel düzayn edilmiş bir hayatta kalma oyunu olan The Long Dark; Size kaliteli saatler yaşatacaktır. (Son bölümü hariç Hinterland son bölümde resmen sıvamış.) 


Genel Puanlama: 9.25/10


SATIN ALMAYA DEĞER Mİ?


☑ Kesinlikle bir fiyat/performans ürünü. Uzun yıllar ya da ara ara oynayabileceğiniz bir oyun. ---{ Grafikler }--- [7.23/10]

☐ Gerçekten farksız!

☐ Güzel

 İyi

☐ Eh işte

☐ Öyle Böyle 

☐ Kötü

☐ İğrenç

☐ Paint.exe


---{ Oyuniçi }--- [9.92/10]

 Bağımlı olmamaya çalış

☐ Çok iyi

☐ İyi

☐ Özel bir şeyi yok 

☐ Iy

☐ Kötü

☐ Beyin sakatlığı geçirirsin


---{ Hitap ettiği kesim }--- [8/10]

☐ Çocuk

☐ Genç

☐ Yetişkin

 Herkes


---{ Oyun zamanı }---[9.85/10]


☑ Ana hikaye 25, Sandbox hayatta kalma ve görevler ortalama 200 saat. ---{ Hikaye }---[8.78/10]

☐ Bok gibi 

☐ Ucundan bişey var

☐ Çokta iyi değil

 Averaj 

 İyi yazılmış

☐ Muhteşem! 


---{ Sistem Gereksinimleri }--- [9.12/10]

☐ Paintte açabilir

☐ Patates bile açar

 İdare eder

☐ Hızlı bilgisayar

☐ Çok Zengin bilgisayarı 

☐ NASA'dan kuantum bilgisayar isteyin


---{ Buglar }--- 9.30/10

☐ Hiç yok

 Minicik buglar

☐ Ufak tefek var

☐ Rahatsız edici düzeyde

☐ Oyunu mahvediyor

☐ Oyunun kendisi bugdan oluşuyorNot: Tüm incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :)
Yorum Gönder

1 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
  1. ERZURUM'DA Kİ AYI LONG DAEKTAKİ AYIYI HER TÜRLÜ SİKER!!!!!!111111!!

    YanıtlaSil

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !