[Oyun] SWAT 4 İncelemesi

 SİMULASYON, AKSİYON, TAKTİKSEL, FPS

    Kalite Seviyesi: S Sınıfı


    ARMA nasıl bir savaş simulasyonuysa; SWAT 4'te tam anlamıyla Özel Harekat simulasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı yapay zekanın her oyunda farklı yerlere saklanıyor ve farklı tepkiler veriyor oluşu bir görevi defalarca kez yapmış olsanızda her seferinde aynı heyecanı korumasını sağlıyor.

 

SWAT 4'ün başta en büyük özelliklerinden bir tanesi bu. Siz ne iseniz sizin takımınız da, teröristlerde, sivillerde aynı özelliklere sahip. Yani oynayışı gerçek bir oyuncuya benzetilen yapay zekanın yanında diğer öğelerle aynı seviyede olmanız oyuna daha büyük bir heyecan katıyor. Dolaba saklanan bir terörist dolaptan çıkıp size tek atabiliyor ya da önceki oyunda mutfak tezgahının arkasına pustuğunu gördüğünüz bir hırsızı aynı oyunu tekrar başlattığınızda yatağın altında saklanırken görüyorsunuz bu özellik muhteşem hissettiriyor. 


   Oyun ileri düzeyde taktik gerektiren detaylı bir FPS oyunu, eskilerin Rainbow 6'i gibi fakat daha detaylı denilebilir çünkü gerçekçi taktikler uygulamanız gerekiyor. 5 kişilik bir takımla oyuna başlıyoruz ve başlamadan önce takımımızın ve kendi ekipmanlarımızı düzenliyoruz. Takımımızı Red ve Blue olmak üzere iki ayrı takıma dilediğimiz sayıda bölüp her takıma ayrı emirler verebiliyoruz ve takımımız ciddi anlamda sorumluluk sahiplenen eğitimli SWAT polislerinden oluşuyor. Yani bir yapıya arka kapıdan girileceği zaman genelde siz arkadan takıma dahil olsanız bile sorumluluğu gayet başarılı bir şekilde üstlenip görevi icra edebiliyorlar. Görevlerde ise amacımız bize verilen bilgiler doğrultusunda teröristleri etkisiz hale getirip en az hasarla sivilleri ve rehineleri kurtarmak. Her yaptığımız eylemi de merkeze raporunu geçmeyi de ihmal etmiyoruz tabi ki. Ve her görev başlangıcında teröristler hakkında verilen bilgiler kısıtlı olabiliyor ve teröristler farklı olabiliyor. 


   Görevlerdeki zorluk seviyeleri arasındaki fark ciddi anlamda belli oluyor. Easy modda gayet kolayca görevi bitirebilirken Normalde görevler daha gerçekçi ve rekabetçi hale geliyor. Oyun içi hakkında detay vermem gerekirse de anlatabileceğim; İlk görev bir lokantada geçiyor ve lokantayı gizli üs olarak kullanan teröristlerin aranan bir suikastçiyle silah ticareti yapacakları bir eylemin varlığı rapor ediliyor. Biz de ekipmanlarımızı çekip önce çevre keşfi yapıyoruz. Takımımızı 2 ye bölüyoruz 2 kişilik Blue takımını lokantanın ön kapısına dışarı mevzilendiriyoruz kimse kaçmasın diye, biz de 3 kişi lokantanın arka kapısından giriş yapmak üzere oraya gidiyoruz ve içeri girmeden önce taktiksel aynamızla kapının altından minik bir kamerayla içeriyi izliyoruz. Eğer görünürde terörist varsa bunu takıma rapor ediyoruz ve ön kapıda bekleyen takıma içeri girmelerini emrediyoruz. Ön kapıda bekleyen takım içeri girip dikkati o yöne çektikleri anda arka kapıyı kilitli mi değil mi kontrol edip ya açarak ya da kırarak içeri dalıyoruz. Teröristler tarafından fark edilmemek için koridordan içeri varsa sis bombası ya da flaş bombası sallayıp sersemlettikten sonra dilersek tutuklayarak, dilersek vurarak etkisiz hale getirip raporumuzu verdikten sonra operasyonu en az zaiyatla bitirmeye çalışıyoruz. 


   SWAT 4, Grafik olarak kendi yaşındaki oyunlara göre daha sönük kalmış olsa da, birebir özel harekat deneyimi yaşattığı ve ileri düzey taktiksel aksiyon oyunu olması, tabi ki bir de şimdinin oyunları gibi oyuniçi satın alma öğeleri, mikro öğeler gibi saçmalıklar barındırmayan full oyun olarak geliştirilmesinden dolayı herkese oynamayı tavsiye ediyorum. 


Genel Puanlama: 9.25/10 


SATIN ALMAYA DEĞER Mİ?


☑ Zaten şu an çok ucuza alınabiliyordur mutlaka. Kesinlikle değer.---{ Grafikler }--- [7/10]

☐ Gerçekten farksız!

☐ Güzel

☐ İyi

✅ Eh işte

☐ Öyle Böyle 

☐ Kötü

☐ İğrenç

☐ Paint.exe


---{ Oyuniçi }--- [10/10]

✅ Bağımlı olmamaya çalış

☐ Çok iyi

☐ İyi

☐ Özel bir şeyi yok 

☐ Iy

☐ Kötü

☐ Beyin sakatlığı geçirirsin


---{ Hitap ettiği kesim }--- [8/10]

☐ Çocuk

✅ Genç

✅ Yetişkin

☐ Herkes


---{ Oyun zamanı }---[8/10]


☑ 200 saat civarı denebilir. Tekrar oynanılabilirliği yüksek---{ Hikaye }---[4/10]

☐ Bok gibi 

☐ Ucundan bişey var

☐ Çokta iyi değil

✅ Averaj 

☐ İyi yazılmış

☐ Muhteşem! 


---{ Sistem Gereksinimleri }--- [8/10]

☐ Paintte açabilir

✅ Patates bile açar

☐ İdare eder

☐ Hızlı bilgisayar

☐ Çok Zengin bilgisayarı 

☐ NASA'dan kuantum bilgisayar isteyin


---{ Buglar }--- 9/10

☐ Hiç yok

✅ Minicik buglar

☐ Ufak tefek var

☐ Rahatsız edici düzeyde

☐ Oyunu mahvediyor

☐ Oyunun kendisi bugdan oluşuyorNot: Tüm incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :)

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !