[Film] Alita: Savaş Meleği İncelemesi

AKSİYON, BİLİM-KURGU, ANİME ADAPTASYONU, CYBERPUNK

Kalite Seviyesi: A Sınıfı

    Şimdiye kadar çekilmiş en iyi anime adaptasyonlarından hatta belki de en iyisi olan Alita: Savaş Meleği'ndeyiz bugün. Başta tabi ki bu filmi eğer tek başına bir "film" kalitesiyle ölçecek olsaydık o zaman S Sınıfına koymamız gerekirdi konseptinden çok reji ve çıkartıldığı dönemde bir çok "kadın güçlendirme" filmlerinin gereksiz yere yükselişe geçtiği zamanlarda klasik SJW kitlesinden sıyrılıp özgün bir hikaye ve etkileyici bir lore'la bizi karşıladığı için. Fakat konu klas bir manga serisi olunca Alita: Savaş Meleği "aa dur hacı şimdi bu filme standart yaklaşılmaz." dedirtti. 

    Öncelikle filmin ön hazırlık aşamasına bir bakalım. Aynı zamanda Sinematografi kısmına; James Cameron (çok severim) abimizin ve Robert Rodriguez'in yönetmenliğini paylaştığı filmimiz direkt olarak Gunnm (1990) manga serisinden dümdüz bir uyarlama şeklinde ya da kamerada filmi uzatmak için sahne ekleme mantığıyla ilerlememişler. Uzun bir süre hikayeye bir şeyler katmaya çalışarak, detaylar ekleyerek yani güzelleştirmeye çalışarak filme bir şeyler katmışlar. Film Gunnm manga serisinin ilk 2 cildini içeriyor. Fakat aynı şekilde uyarlanan bir diğer başlığımızda incelemeye alacağımız Alita: Savaş Meleği (1993) adlı filmde gördüğümüz üzere film o kadar da kısa değil. Hatta neredeyse orjinalinin 2 buçuk katını içeren büyük bir produksiyon var. Lore: Dünyada kast sisteminin Allah'lık bir düzeye geldiğine şahit oluyoruz başta. İnsanlık gelişiyor, uçan şehirler inşa etmeye başlıyorlar artık. Lüks içinde ve teknolojiyle bezenmiş uçan şehirler dünya yüzeyinin tehlikesinden uzak, fakat herkes için değil. Teknoloji o kadar gelişiyor ki bir koloni Dünya'dan ayrılıp yıldız sistemine açılmak üzere Mars'ı da kolonileştiriyor ve gelişiyorlar. Fakat o kadar fazla gelişiyorlar ki ellerindeki teknoloji artık Dünya devleti için tehlike arz edecek duruma kadar geliyor. Mars'ın üstün teknolojili gemileriyle dünyanın etkili savunma silahları bir noktada artık çarpışmak zorunda kalıyor politik nedenlerden ötürü. Mars'ın üstün askerleri Berserker'lar ve savaş gemileri adeta Dünya'yı parçalara ayırıyor. Devasa bir savaş sonrasında Dünya'da bilinen tek bir uçan şehir ayakta kalır ve Mars mağlup edilir. Geriye kalan Marslı askerler ve tutsaklar da şehirde teker teker infaz edilip şehrin çöp giderinden aşağı hurdalığa atılırlar. Tabi ki aşırı lüks, devasa uçan şehrin altında onların çöpleriyle beslenen bir kent inşa edilmiştir. Dünya'da sibernetikler de aşırı yaygın bir durumdadır. 


--------------------------------SPOILER ALARMI----------------------------------

Hikaye: Hikayemiz savaş sonrası Cyberpunk evreninde Alita adlı yaklaşık 250 yaşında fakat 16 yaşında bedeni olan (işte budur be animeciler çıldırıyor) bir Marslı avcı ağır zırhlı yandere askerin Dünya tarafından yakalanıp hafızası silindikten sonra bedeninin parçalanıp kafasının da hurdalığa atılmasıyla başlıyor. Henüz kızını yeni kaybetmiş olan şefkatli Dr. Ido (Tatlıses olmayan), hurdalıktan işe yarar tedavi parçaları bulmak için gittiği bir sabah Alita'nın kafasını buluyor ve onu yeniden canlandırıyor. Kim olduğunu hatırlamayan Alita ve hafızasını geri getirmeye yardımcı olmaya çalışan arkadaşı Hugo ile arasında derin bir duygusal bağ oluşuyor fakat her şey beklendiği gibi gitmiyor. Alita zaman geçtikçe hafızasını geri kazanmaya başlıyor ve amacını, neden orada olduğunu, ne tür yeteneklere sahip olduğunu hatırlamaya başlıyor fakat bu esnada Ido'ya olan minnetinden ve Hugo'ya olan sevgisinden hiç bir şey kaybetmiyor tabi ki. Ve uçan şehri yıkmak için tüm gücünü toplumu arkasına alarak kullanmayı hedefliyor. 
--------------------------------SPOILER BİTİŞİ----------------------------------Detaylar: Başrolü tamamen CGI'dan oluşan ilk film. Orjinale en çok bağlı kalan anime adaptasyon filmi. Ayrıca Alita bulunmadan önceki yakın geçmişle ilgili bilgilendirme içeren bir hikaye romanı mevcut. Ayrıca merak edenler için lore'a ait Gunnm adlı manga ve 1998 yılında Playstation için yayınlanan Gunnm: Martian Memory adlı oyun mevcut. 

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.  
Genel Puanlama: 8.75/10


cyber

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !