[Film] Fight Club İncelemesi [Spoilersız!]

 GERİLİM,DRAM

Kalite Düzeyi: S Sınıfı

    Bazı şeyler vardır tarihi asla geçmez. Bu site gibi. Tarihin tozlu olmayan sürekli uğrak bir rafında duran filmlerden bir tanesi de Fight Club şüphesiz. 

    İlk izlediğinizde aslında filmin sonunda "Haddi beee!" olduğunuz fakat ince detaylarıyla sizi şaşırtmaya devam edebilecek hikayesinden yapımına kadar özenle tasarlanmış bir film Fight Club. Tabi ki incelememize bence filmle ilgili ilginç detayla girelim, sonrasında ise incelememize geçebiliriz. Ara ara da filmle ilgili detayları üç yıldızla başlayacak şekilde aktaracağım tabi ki. 

    ***Filmin başında, her filmde olan uyarıların hemen ardından yalnızca 1 saniyeliğine görünen başka bir uyarı daha var. Uyarının açıklaması ise yaklaşık olarak şöyle: Eğer bunu okuyorsan, bu senin için bir uyarıdır. Şu anda okuduğun her kelime hayatından bir saniye daha çalıyor. Yapacak başka bir işin yok mu? Hayatın cidden şu anları daha kaliteli bir şeyle geçirmeyeceğin kadar boş mu? Ya da otoriteden o kadar etkileniyorsun ki, onu dayatan herkese saygı ve güven duyuyorsun. Cidden okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gerekeni düşünür müsün? İhtiyacın olduğunu düşündüğün her şeyi satın alır mısın? Evinden bir dışarı çık. Karşı cinsten biriyle tanış. Aşırı alışveriş ve 31'i bırak. İstifa et. Kavga başlat. Canlı olduğunu kanıtla. İnsan olduğunu kanıtlamazsan sadece bir istatistikten ibaret olursun. Uyarmadı deme.... Tyler.    Fight Club adından anlaşıldığı gibi dövüş klubünün nasıl kurulduğunu, neler yapıldığını anlatıyor bize fakat Fight Club'ın olayı dövüş klubü değil. Altında daha farklı anlamlar ve toplumsal mesajlar yatıyor. Psikoloji, suç, delilik, ve ölümün sınırlarında bizi dolandıran bu filmi çok uzun zaman önce (belki 4 yıl) izlemiş olmama rağmen bende bıraktığı etkisi hala taze. Yüksek ihtimalle Brad Pitt'in en çok "İyi ki oynadım şu filmde"yi en çok dediği film olabilir. 

    Spoiler olmayınca tabi ki inceleme çokta uzun olamıyor fakat en azından siz saygıdeğer okuyucular biliyorsunuz ki bu bir S Sınıfı film. Yani çokta açıklamaya gerek yok aslında. Ufak bir üzerinden geçip heyecanınızı tazelesek bize yeter. 


    Lore: Filmimiz bir bilim-kurgu, distopya ya da alternatif gelecekte geçmiyor yani Lore'umuz birebir günümüz dünyası. Fakat film bize olaylar geliştikçe normal bir yaşantıdan yeraltı dünyasına geçişi çok başarılı bir şekilde aktarıyor. Sonlara doğru biraz abartıya kaymaya başlasa da öyle bir hale geliyorsunuz ki size aslında çokta bir şey abartıymış gibi gelmiyor. 

***IMDB'ye göre Brad Pitt bu film için ön dişlerini biraz traşlatmış.

    Hikaye: Ailesi ya da arkadaşı olmayan asosyal tekdüze yaşantısı olan Anlatıcı iyi bir otomotiv firmasında çalışmaktadır. Uyku problemi yaşar ve yaşantısı yüzünden kafayı çizecek duruma gelir. Bir terapi merkezine gitme kararı alır. Günün birinde uçakta yolculuk yaparken Tyler Durden adında bir adamla tanışır. Film ise Anlatıcının Tyler Durden ile tanışmasıyla başlar. Tyler manyak, sosyopat bir tiplemedir. Anlatıcı ise tam tersi sessiz sakin, kendi halinde, beladan uzaktır fakat Tyler ile garip bir şekilde çok iyi anlaşırlar ve birbirlerine bağlıdırlar. Tyler bir gün bardan çıkınca "Vur bana hadi!" diye bağırır ve sinirlerini streslerini atmak için birbirlerini güzel bir şekilde döverler (Acaba öyle mi olur?). Ve Fight Club kurulmuş olur. Spoiler olmaması için detay veremiyorum fakat kesinlikle hikaye bundan ibaret değil. 

***Anlatıcı, Tyler Durden'e çekim sırasında sahte yumruk atması gerekiyormuş fakat yönetmen Edward Norton'a Brad Pitt'in suratına gerçekten yumruk atmasını söylemiş. Yani ilk yumruk sahnesinde Brad Pitt'in tepkileri gerçek. 

    Sinematografi: Çekimini çok başarılı bulduğum Fight Club'da yönetmen koltuğunda Alien 3, Zodiac ve The Girl With The Dragon Tattoo'dan tanıdığımız David Fincher var. Kesinlikle diğer filmleri de başarılı fakat benim en çok beğendiğim filmi şüphesiz Fight Club oldu. Acaba hikayesi mi yoksa kadrosu mu ilgi çekti bunu bilemiyorum fakat filmin üzerinde ciddi bir emek var. Her şeyden öte de bu emeğe değmiş gibi görünüyor. Sinematografi kısmında ise henüz yeni olan fakat çokta kötü bir iş çıkarmamış dediğimiz Jeff Cronenweth oturuyor. Color Grading hakkında çok bir şey hatırlamasam da filmin göz yormadığını ve kamera açılarının filmden kopmanıza sebep olacak hatalar içermediğini söyleyebilirim. Sinematograf'ımız acemi olmasına rağmen bu yükün altından oldukça güzel bir şekilde kalkmışa benziyor ve kariyerinin top noktası haline gelmiş gibi görünüyor Fight Club. 

***İkili otobüse bindiğinde anlatıcı sadece kendi ücretini ödüyor. Ayrıca ikilinin bulunduğu otomobil sahnesinde aracı Tyler'ın kullanmasına rağmen anlatıcı da şoför mahallinin bulunduğu taraftaki kapıdan iniyor.

    Sanırım Fight Club hakkında şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar. Bu filmi size kesinlikle öneriyorum. Filmler ile ilgilenen herhangi biri mutlaka bunu izlemeli. Tarzınız ne olursa olsun isterseniz çöp Marvel filmlerini izleyin isterseniz La La Land gibi gereksiz romantizm fışkırtan filmler izleyin yine de Fight Club herkese hitap eden ve sıkıcı olmadığını düşündüğüm bir film. 

    Ayrıca film bir çok farklı yerde 25. kare tekniğini kullanarak sanki filmi de Tyler Durden yönetiyormuşcasına Tyler'ın koyduğu kareler ve mesajlar içeriyor. 

    Genel Puanlama: 9.25/10

YORUMLARA ÇÖKMEYİ UNUTMAYIN CANLILIK BELİRTİSİ BİRAZ LÜTFEN. 
Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !