[Film] The Platform İncelemesi [Spoilersız!]

GERİLİM, AKSİYON

Kalite Düzeyi: B Sınıfı


Kısa incelemelerimizde yine bu gün. Ya ben anlam veremiyorum, aslında mantıklı düşük seviyede film hakkında konuşulacak çokta bir şey olmuyor bu telefon özelliği anlatmak gibi bir şey oluyor bir yerden sonra yani Apple ya da Samsung'un yeni telefonları hakkında şöyle böyle bir özelliği vardır diye anlatabilirsin ama Nokia 3310 için de "aa bak sms gönderiyomuş" demenin çokta bir mantığı olmuyor o yüzden en fazla balistik füze olarak ya da Thor'un çekici olarak kullanılabilir diyip geçiyoruz.


    Bu filmi geçen sene rastgele Netflix'te evde canım sıkıldığı için vücuduma 10.000 kalori almadan önce "Acaba bu zehri bedenime alırken ne izlesem?" diye düşünürken izleyecek bir şeyler ararken buldum. Filmimiz Platform. Bu kadar falan diyor muşum şimdi. Neyyse incelememize geçelim.

    Lore: Film sosyokültürel deneylerin sıkça yapıldığı bir devlet yönetiminin bulunduğu alternatif gelecek dünyasında geçiyor. Gerek insanları daha topluma adapte biçimde yönetebilecek bir yönetim sistemi bulmak ya da insan doğasını tam anlamıyla anlamak amacıyla olsa gerek çeşitli deneyler yapılıyor. Bu deneylerden bir tanesi de Platform adı verilen bir feragat, hapis, ya da belirli bir miktar para karşılığında verilen hizmet gibi bir sosyal deneye maruz kalınıyor.

    Hikaye: Hikayemiz Goreng adında bir karakterin başta ne sebeple geldiğini anlayamadığımız bir hapishanede geçiyor. Hapishane 333 katlı ve her katın ortasında 0. cı yani en üst kattan en alt kata kadar inen bir platform mevcut. Bu platform'un amacı ise aşırı kaliteli bir şekilde hazırlanmış bir masa ve aslında masada 333 kata yetecek kadar da yemek var. Masada ki her gıda ve içecek her katta kalan insanların günlük kalori ve vitamin ihtiyaçları hesaplanarak yapılıyor fakat konsept şu şekilde işliyor: Bir sınır yok. Her ay rastgele olacak şekilde herkesin katları değişiyor ve genelde her ay 50 kişi ya açlıktan ya canice birbirini öldürerek hayatını kaybediyor. En yukarıdan masa inmeye başladıkça daha 0. cı katta masanın ağzına sıçılıyor 50. kattan sonra genelde aşağıdakilere yiyecek pekte bir şey kalmıyor. Goreng adlı arkadaşımız da birisiyle ortaklık kurarak bu düzeni bozmaya çalışıyorlar. 

    Açgözlülük, ırkçılık, ihanet, canilik gibi bir çok insani öğenin yedirildiği Platform filmi her ne kadar fikir olarak güzel gibi görünse de işleyiş bakımından tamamen rezalet bir film olarak karşınıza çıkıyor. İzlemeye değer mi? O kadar da can sıkıcı değil. Fakat yapım ve özellikle final bende büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı diyebilirim. Belki devam filminde çok farklı ve ilgi çekici bir konseptle ve iyi yazılmış bir hikayeyle karşılaşabiliriz.     Metaformuş, şuymuş, buymuş, yok efendim psikolojik analiz falan atın hepsini çöpe. Film düz bir film. 

    Genel Puanlama: 6.5/10Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !