[Oyun] Apex Legends İncelemesi

FPS, BATTLEROYALE, MMO, SHOOTER

Kalite Düzeyi: S Sınıfı

    Sıra geldi gerçekten beğendiğim oyun olan Apex Legends'a el atmaya. Battleroyale genresini arşa taşıyan gerçekten eğlenceli bir arcade oyunu olan Apex Legends, bildiğiniz Oscar ödüllü oyun yapımcımız Respawn Entertainment tarafından geliştirildi. Optimizasyon, grafik sanatı ve fizik olarak çok beğendiğim bir oyun olan Apex Legends'ın tabi ki kalitesinin en büyük sırrı iki etken: Birincisi yapımcıların yarattığı Titanfall evren öğeleri, ikincisi ise Respawn Enternatinment'ın kalitesi. 


    Apex Legends, Titanfall ile aynı evrende geçen bir arcade Battleroyale ve MMO (yeni güncellemeyle) oyunudur. Her türlü oyuncunun oyun zevkine uygun olacak biçimde tasarladıkları karakterler ve karakterlerin arasındaki güç dengesi son derece ince ayarlanmış. Öyle ki yeni bir kahraman tanıtıldığında bile ne fazla güçlü, ne de fazla pasif kalmadığını fark ediyorsunuz. Karakter sanki aylarca test edilmiş ve bufflamalar ve nerfler daha karakter çıkmadan uygulanıp uygun bir dengeye ulaştığında çıkartılmış. Tabi ki sonradan düzeltmeler olmuyor değil, fakat bu asla oyunun zevkini baltalamıyor. 


    Battleroyale'dan aşina olduğumuz bir konu var; O da Ranked sistemi ne olursa olsun birinci olmadığınız takdirde bunun hiç bir anlam ifade etmemesi. Tabi ki Apex Legends bu konuda başarılı bir adım atarak ranked sisteminde büyük bir değişime giderek puanlama sistemini değiştirerek oyunun eğlencesini arttırmıştır. Ranked sisteminde yapılan değişiklik ne mi? Bunu anlatmak bana keyif verecek. 

    Ranked sistemi puanlamaya dayalı bir sistem. Mesela Gümüş rankındasınız. Her oyuna girmek için 12 ranked puanı harcamak zorundasınız. Oyuna -12 puanla başlıyorsunuz yani. Eğer takımınız ilk 10'a girerse 10. sırada +10 ranked puanı, 6. olursanız +22 puan, bu şekilde artarak devam ediyor. Tabi ki bununla bitmiyor. Eğer ilk 10'a giremeseniz bile her aldığınız öldürme başına +10, asist başına +8 ranked puanı kazanıyorsunuz. Yani eğer oyuna girdiğinizde -12 puanla başlarsanız ve düştüğünüzde bir öldürme ve bir asist alabilirseniz +6 ranked puanı ile isterseniz sonuncu olarak ölebilirsiniz bu rankınızı olumsuz etkilemiyor. Tabi ki bununla da sınırlı değil. Oynadığınız sürece sezon boyunca olduğunuz rankta kalırsınız. Yani Gümüşseniz eğer Bronza düşemezsiniz. Altınsanız gümüşe, platinseniz de altına düşemezsiniz. Örnek veriyorum Platin 4'te 0 RP'ye sahipseniz eğer + puanla maç bitirmediğiniz sürece rank düşmezsiniz. Tabi ki 15 gün oyuna girmezseniz rankınız düşüyor. 


    Oyunda şu an 18 farklı kahraman bulunuyor ve her birisinin kendine has biyografileri ve özellikleri var. R6 örnek gösterilebilir bu konuya benzer olarak. Her karakterin biyografileri farklı karakterlerle bağlantılı olduğundan counter ya da dişe diş kana kan bir güç dengesine sahip olduğunu kestirebilirsiniz. 

    Apex Legends'ta Destek, İzci, Agresif ve Defansif olmak üzere 4 sınıftan oluşan bir kahraman klasları mevcut. Efsanevi eşyaları duvardan gören bir destek kahramanı da var (Loba), Büyük bir alana manyetik kalkan oluşturup dışarıdan gelen kurşunları ve bombaları engelleyen bir kahramanımız da var (Gibraltar). Rakiplerinizin ayak izlerini takip eden Bloodhound, yüksek duvarlara tırmanabilen Revenant, portal açıp ışınlanabilen Wraith, kuvvetli taretler kurup rakiplerini kurşun manyağı yapabilen Rampart var mesela. Yani Apex Legends'ta herkesin oynayış tarzına uygun olacak biçimde bir kahraman seçebilir ve onu maininiz yaparak onun üzerinden kendinizi geliştirebilirsiniz. 


    Apex Legends'ta silah çeşitliliği tatmin edecek düzeyde. Cephanelikler hafif taarruz, ağır taarruz, ok gibi bir çok cephanelik ve birden fazla silahta kullanılabilirlik sağlıyor. Yani her silah için ayrı ayrı cephane aramanıza gerek yok. Ağır taarruz silahlarının hepsi aynı cephane çeşidi kullanıyor bu da zırt pırt mermi aramak zorunda bırakmayıp hareketli bir aksiyonun içine dalabilmenizi sağlıyor. 

    Apex Legends'ın haritaları fazlasıyla dolu ve çatışacak, siper alabilecek bir çok unsur var. Ve oyunda pusuya yatmak diye bir tabir yok! Asla bir yerlerde yılan moduna girerek ya da saklanarak hayatta kalamazsınız. Çünkü sizi keşfedecek ve saklandığınız yeri bulacak birileri olacak mutlaka. Yani bileğinizin kuvveti ve kombinasyonlarla uygulayacağınız taktiklerle oyunu kazanabilirsiniz. Yani bir karakteri çok iyi oynayabiliyorsanız eğer tek başınıza 10 kişiyi bile hiç zorluk yaşamadan alt edebilirsiniz ki bu imkanı her oyun sağlayamıyor malesef. (Rekorum tek oyunda 13 kill eheh) Ve şunun da altyazısını geçmem gerek, oyunda bot falan yok. PUBG değil bu oyun en temelinde. Ayrıca bu oyunda karşınıza 3 ayrı seviyede zırhlar bulabilirsiniz fakat bulamazsanızda sorun değil, çünkü zırhınız rakibinize hasar verdikçe evrimleşip seviye atlıyor.


    Daha bir çok unsur ve çeşitli modları, Respawn Entertainment'in 3 ayda bir yeni kahraman getirmesi ve oyuna devasa güncellemelerle çeşitlilikler eklemesi Apex Legends'ı olduğundan kat kat daha fazla eğlenceli bir hale getiriyor. Yeni sezonlar, yeni kahramanlar, yeni silahlar, yeni özellikler ve yeni haritalarla Apex Legends her zaman güncel ve çok eğlenceli bir Arcade-Battleroyale oyunu olarak oynayan herkesin sevdiği bir şaheser olmaya devam ediyor. 

    He ayrıca yeni moduyla tek hedeflerinin Battleroyale olmadığını Respawn'da bize göstermiş oldu. Yeni oyun modu olan Arenas: 3vs3'lük round şeklinde ilerleyen bir kalıcı MMO moduyla Apex Legends'ın seyrini değiştirmeye başladı denebilir.

    Apex Legends'ı, hareketli arcade oyunlarını seven herkese tavsiye ediyorum. 

    Valkyrie main kaçar :) Genel Puanlama: 9.25/10

OYNAMAYA DEĞER Mİ?


☑ Arcade seven herkesin beğeneceğini düşündüğüm Respawn kalitesini deneyimleyebileceğiniz güzel bir oyun.


---{ Grafikler }--- [9/10]

☐ Gerçekten farksız!

 Güzel

☐ İyi

☐ Eh işte

☐ Öyle Böyle 

☐ Kötü

☐ İğrenç

☐ Paint.exe


---{ Oyuniçi }--- [9.75/10]

 Bağımlı olmamaya çalış

☐ Çok iyi

☐ İyi

☐ Özel bir şeyi yok 

☐ Iy

☐ Kötü

☐ Beyin sakatlığı geçirirsin


---{ Hitap ettiği kesim }--- [9/10]

☐ Çocuk

☐ Genç

☐ Yetişkin

 Herkes


---{ Oyun zamanı }---[9/10]


☑ Sürekli güncellenen ve üstüne iyi anlamda eklemeler yapılan bir oyun. Süre anlamında önünüz açık.


---{ Hikaye }---[8.5/10]

☐ Bok gibi 

☐ Ucundan bişey var

☐ Çokta iyi değil

☐ Averaj 

 İyi yazılmış

☐ Muhteşem! 


---{ Sistem Gereksinimleri }--- [7/10]

☐ Paintte açabilir

☐ Patates bile açar

☐ İdare eder

 Hızlı bilgisayar

☐ Çok Zengin bilgisayarı 

☐ NASA'dan kuantum bilgisayar isteyin


---{ Buglar }--- 9.5/10

☐ Hiç yok

 Minicik buglar

☐ Ufak tefek var

☐ Rahatsız edici düzeyde

☐ Oyunu mahvediyor

☐ Oyunun kendisi bugdan oluşuyorNot: Tüm incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :) 

Ayrıca yorumlarınızı bekliyoruz alta yorum yazmayı unutmayın. Yorum Gönder

1 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !