[Oyun] Metin 2 İncelemesi

MMORPG, TPS

Kalite Düzeyi: S Sınıfı

    Aslında bana göre SS Sınıfı olması gereken fakat çıktığı dönemdeki kalitesinden saparak aldığı güncellemeler ve yönetimdeki sorumsuzluktan dolayı S Sınıfına kadar düşürmek zorunda kaldığım bir efsane. Peki nedir Metin 2'yi bu kadar özel yapan şey? Asırlardır herkesin vazgeçemeden oynadığı ve sürekli ve sürekli PVP serverlarının tekrar tekrar çıktığı bu 16 yaşındaki oyunun sırrı ne? Aslında çok basit: Tabi ki minimal ve yenilikçi bir yapıya ve temele sahip olması.

    Hareketli ve düzeyli ödüllü güzel dizayn edilmiş ana ve yan görevlere sahip olması bir MMORPG oyununda insanı en çok kendine bağlayan detaylardan birisi olabilir. Çünkü oynanan dünyada karakter geliştirmekten çok olayın RPG kısmına bir çoğumuz dikkat etmiyoruz aslında. Kasılmak, farm yapmak ve PVE'den çok PVP kısmında kariyer edinmek oyuncuların daha çok ilgisini çekiyor. Metin 2'yi ise diğerlerinden ayıran o minimal ve basit tasarımla beraber dünyaya etkinin arttığı RPG öğelerinin arkasında yatan şey ne peki? Tabi ki en başta Metin 1.


    Metin efsanesi başta basit bir fikir olarak çıkmıştı. Ymir Entertainment adlı bir Güney Kore oyun şirketi Metin adlı bir oyun çıkartmak için kollarını sıvadı 1999'da. 1999 yılında fragmanı çıkan oyun bir 2D grafik tabanlı MMORPG oyunuydu ve tam anlamıyla Metin 2'nin 2D haliydi. 

    Döneminde büyük rabet gören çünkü hikayesinden çok oynayışının kolaylığı, envanter yönetimindeki basitlik ve güzel arayüz oyuncuların ilgi odağı olmuştu ve Ymir Entertainment Metin oyunu ile Enformasyon ve İletişim Bakanlığı ödülüne layık görüldü. Ödülü almasındaki sebep ise dönemdeki klasik MMORPG sıfatından saparak yeni mekanikler ve oyuniçi öğeleriydi. Fakat malesef ki Metin 1 Güney Kore'nin dışına çıkamadı ve görüldüğü gibi insanlar tarafından tanınamadı. Ymir hemen ardından 2004 yılında Metin 2'nin betasını sundu. Ardından Japonya, Çin, Almanya, ve 2007'de Türkiye olmak üzere sırasıyla ülkeler tarafından beğenilerek hala 11 ülkede 20'den fazla dilde en çok oynanan MMORPG oyunundan bir tanesi olmaya devam ediyor.     Metin 2'ye Ymir Entertainment'in kattıkları Metin'den farklı olarak 3 Boyutlu, gözalıcı görsel efektler ve 2004 yılına göre güzel grafikleriyle insanları anında cezbetmeyi başarmıştı. Oyun hem yeni oyunculara çözmesi basit bir arayüz ile selam verecekti hem de Metin oyuncularını cezbedecekti. Fazlasıyla öyle oldu. Metin 2 muhteşem bir altyapıyla ve güzel hikayesiyle ayrıca "Metin" konseptiyle ciddi anlamda oyuncuları etkilemeyi başardı. Başta sallamasyon çıkarttıkları bir fikir oyunda Boss'larla karşılaşmaya bir nebze gerek kalmadan yeni bir daha yaygın Boss olan Metin taşlarını kullanarak oyunculara hem içinde değerli itemler barınan kırılabilir bir sandık hem de Boss aramaya gerek kalmadan benzer zorlukta oyuncuların yapabileceği sürekli Boss savaşlarına olanak tanımaktı. Yalnızca bu da değil; Metinlerin seyrekliği, düşme sıklıkları ve bununla beraber görsel efektleri o kadar iyiydi ki metin gören birisi sokakta bir torba para bulmuş gibi seviniyordu. Oyun gerçekten dopamin deposuydu. Hatta 2008 yılında Metin 2 oynayan birisine sorsanız sokakta bir torba para mı yoksa rahatça kırabileceğin Şeytan Metini mi diye kesinlikle metini seçerdi. Hatta sayısız insan metini seçerdi, bu yüzden zaten herhangi bir metinin içinden çıkan itemler bir torba paradan daha değerliydi. 


    Dostluklar, yeni dolandırma teknikleri, ticaret, emek vererek karşılığında para kazanmak, sürekli gelişmek, dil öğrenmek, at sürme teknikleri öğrenmek, savaş sanatları öğrenmek... Metin 2'yi RPG yapan şey aslında özel ve yenilikçi temellerinden çok onu oynayan insanlardı da aynı zamanda.

"Depocu şişman, almayan bin pişman"

"Yandaki kazık, parana yazık"

    Okula ya da işe giderken pazar kurup dersler bitene kadar acaba hangi itemler satılacak diye düşünmek, geri dönüldüğünde pazarın yarısını eksilmiş görmek ve emeklerinin karşılığında değer biçtiğin itemlerin birisi tarafından beğenilip satın alındığını ve kendi ihtiyaçlarını da fazlasıyla giderebilecek paraya sahip olduğunu görmek... Bu normalde tüm MMORPG oyunlarında olan bir özellik ama sorun orada değil, Metin 2'de olunca bunun tadı çok başka oluyor. 

"2 tane alana 3. aynı fiyata"

    Şimdi gelelim Metin 2'ye. Ne var peki bu oyunda? Madde madde sıralayalım: 

-3 Ülke (Chunjo, Shinsoo, Jinno) ve her ülkenin kendine ait dili (Örnek olarak Chunjo oyuncuları dil eğitimi almadan Jinno oyuncularıyla iletişim kuramazlar)
-5 Farklı sınıf (Savaşçı, Ninja, Sura, Şaman, Lycan)
-Her sınıfa ait 2 farklı savaş stili (Bedensel Savaşçı, Zihinsel Savaşçı, Yakın Dövüş Ninja, Okçu Ninja gibi)
-Her savaş stiline ait 5 ayrı özel beceri
-At üzerinde saldırı - Savaş atına özel 3 adet saldırı çeşidi
-Kişisel karakter geliştirmeleri (Dil öğrenmek, At binmek vs)
-Beceri geliştirmeleri [3 Kategoride (Master-Grand Master- Perfect) toplam 33 seviye]
-Meslekler (Madencilik, Tüccarlık, Balıkçılık) 
-55 Adet harita 
-Detaylı ana ve yan görevler
-Her karaktere özgü silah çeşitleri (Tek el kılıç, çift el kılıç, hançer, yay, yelpaze, mızrak, çan, sura kılıcı) 
-Silah düzeyleri (+0'dan +9'a kadar) 
-Silah + yükseltme (bedelli) 
-Her karaktere özgü zırh çeşitleri
-3 Adet para birimi [Yang, Won, Ejderha Parası]
-Bol NPC çeşitliliği
-Silah ve zırhlara ekstra özellikler veren genelde Metin taşlarından düşen efsunlu taşlar [Taşlar +0-+4 arası olabilir. +'sına göre efsunu daha kuvvetlidir]
-Takılar (bilezik, kolye, yüzük, ayakkabı, bileklik, tılsım, kuşak, simya)
-Herhangi bir silah, beceri ya da mob'a karşı güçlendirme, ya da karakter yapısına etki edebilecek yükseltmelere etki eden efsunlama sistemi (takılar dahil tüm itemlere uygulanabilir) 
-Lonca sistemi ve Lonca savaşları
-Krallık savaşları
-Karakter statü sistemi (Arkadaşça, Soylu, Kahraman vs)
-PVP Rütbe sistemi 

   [CM] = Community Manager
    [TL] = Takım Lideri
    [TLY] = Takım Lideri Yardımcısı
    [SGA] = Süper Game Admin
    [GA] = Game Admin
    [GAY] = Game Admin Yardımcısı
    [SGM] = Süper Game Master
    [GM] = Game Master
    [GMY] = Game Master Yardımcısı
    [SGO] = Süper Game Operatör
    [GO] = Game Operatör
    [GOY] = Game Operatör Yardımcısı
    [SMOD] = Süper Moderatör
    [MOD] = Moderatör
    [DMOD] = Deneme Moderatör
    [FMOD] = Forum Mödaratör
    [BA] = Board Admin
    [KİNG] = Kral (Bazı Serverlarda WS Event İle Seçilir.)

ve daha sayamayacağımız bir sürü özellik...  

    İşin en güzel ve en eğlenceli kısmı ise oyunun tamamen serbest piyasa oluşu! Marketi ve piyasayı oyuncular belirliyor, madencilik bile yapsanız balıkçılık bile yapsanız oyunun kendisi size hiç bir şey vermiyor. Elde ettikleriniz için kendiniz bir piyasa oluşturuyorsunuz. Eğer yeterli düzeyde bir kitleye sahipseniz ya da topluluğa üyeyseniz marketi manipüle bile edebilirsiniz. 

    Market NPC'leri gayet güzel bir şekilde oyuncuların seviyelerine ve ihtiyaçlarına fazla müdahele etmeden olanak sağlayacak düzeyde. Silah satıcısı, Zırh satıcısı, Market, Depocu, Simyacı ve benzeri her türlü NPC mevcut ve dengeli. Fiyatlar fahiş değil. Ayrıca item geliştirmede + yükseltme olarak bir çok seçeneğiniz mevcut. Bu seçeneklerin de en temeli ve en alt düzeyi köylerdeki Demirciler. Belirli bir ihtimal oranında iteminizin seviyesini artırabiliyorsunuz fakat bol efsunlu +5'ten yukarı olan bir itemi demircide basmamalısınız çünkü olumsuz ihtimal gerçekleşir de (genelde öyle oluyor, siz yine de alnını silerken basmayın) item herşeyiyle yok oluyor ve hiçliğe karışıyor. Size de yüzlerce saat emek verip zar zor elde ettiğiniz item yok olduktan sonra ocağınıza ateş düşüp gemileri yakarak kafayı çizmenize sebep oluyor.     Metin 2'yi bize kattığı bir çok şey için, hayatı erken öğrettiği, tüm kazıkları da tüm yardımları da gösterdiği, öncelikle her yaştan her kesime hitap edebilen yapısıyla toplumu direkt olarak oyun dünyasına aktarabilen bir oyun olmayı başardığı için tarafımızca tam anlamıyla tarihin en iyi MMORPG oyunu olma ödülünü haketmiştir. Metin 2'yi tüm RPG severlere kesinlikle tavsiye ediyorum! 

    Genel Puanlama: 9.25/10


OYNAMAYA DEĞER Mİ?


☑ Kesinlikle her saniyesi ayrı keyif verecektir.---{ Grafikler }--- [8/10]

☐ Gerçekten farksız!

☐ Güzel

 Sanatsal

☐ Eh işte

☐ Öyle Böyle 

☐ Kötü

☐ İğrenç

☐ Paint.exe


---{ Oyuniçi }--- [10/10]

 Bağımlı olmamaya çalış

☐ Çok iyi

☐ İyi

☐ Özel bir şeyi yok 

☐ Iy

☐ Kötü

☐ Beyin sakatlığı geçirirsin


---{ Hitap ettiği kesim }--- [10/10]

☐ Çocuk

☐ Genç

☐ Yetişkin

 Herkes


---{ Oyun zamanı }---[8/10]


 Sonsuza kadar oynanabilir.---{ Hikaye }---[8/10]

☐ Bok gibi 

☐ Ucundan bişey var

☐ Çokta iyi değil

☐ Averaj 

 İyi yazılmış

☐ Muhteşem! 


---{ Sistem Gereksinimleri }--- [7/10]

☐ Paintte açabilir

 Patates bile açar

☐ İdare eder

☐ Hızlı bilgisayar

☐ Çok Zengin bilgisayarı 

☐ NASA'dan kuantum bilgisayar isteyin


---{ Buglar }--- 10/10

 Hiç yok

☐ Minicik buglar

☐ Ufak tefek var

☐ Rahatsız edici düzeyde

☐ Oyunu mahvediyor

☐ Oyunun kendisi bugdan oluşuyorNot: Tüm incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :)Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !