[Oyun] Fallout 4 İncelemesi

 RPG, FPS-TPS, DİSTOPYA

Kalite Düzeyi: A Sınıfı

    Fallout serisi günümüzün en kaliteli RPG öğelerini barındıran serilerinden bir tanesi bana göre. Tabi ki Fallout 1 veya Fallout 2 gibi olmasa da tabi ki yeni nesile uyarlanmış, daha oynanabilir bir arayüzle birlikte oyun üzerine bir şeyler eklendikçe başka taraflardan kaybetmiş. Fakat bu yine de Fallout atmosferini bozmamış, oynayışı çokta kötü yönde etkilememiş bana göre. Tabi ki diğer yazılarımızda tüm seriyi kaleme alacağım fakat daha güncel olan Fallout 4 ile başlayalım. 

fallout4

    Hikayemize Fallout New Vegas veya aşırı derecede beğenmediğim Fallout 3 senaryosundan farklı olarak ilk bombanın düştüğü tarihte başlıyoruz. Ana karakterimiz bomba düşerken ailesiyle Vault 111'e giriyor ve 210 yıl sonra gizemli bir şekilde Vault'un tek insanı olarak uyanıyor. Aslında tam anlamıyla gizemli de denemez. Çünkü en son hatırladığı şey birilerinin gelip oğlunu ana karakterimizin elinden almış olması. Hikayemizde ana hedefimiz öncelikle oğlumuzu bulup kurtarmak. Tabi ki bu esnada dünyayı keşfediyor, yeni kişilerle tanışıyor, yeni görevler alarak çevremizi genişletiyor, yoldaşlarımızı seçiyor, ve en önemli belki de en muhteşem bir özellik olanı, kendi köyümüzü ve kendi üssümüzü inşa ediyoruz. Evet Fallout 4'ü diğer oyunlarından ayıran ana özelliği bana göre RPG öğeleri değil, üs geliştirme mantığı ve hikaye derinliği. 

    Hikaye ve kaynak toplama beklediğimden daha güzel tasarlanmış. Hazır inşa blueprintleri çok tatmin edici olmasa da yine de yeterli düzeyde denebilir. Oyundaki RPG öğeleri kısmına gelecek olursak. Tamam klasik bir Fallout, atmosferi yine on numara, hikayesi de oldukça tatmin edici. Fakat sanki günden güne daha tekdüze, daha basit ve daha sığ bir oyun olmaya başlıyor gibi geldi bana nedense. Oynarken aşırı keyif aldım ama, bir yerde o kadar zorlama şeyler vardı ki "Ya başlarım şimdi boş çatışmanıza ben açıyorum hileyi arkadaş" diyip hikayeyi daha iyi hissedebilmek için hileyle bitirdim oyunun yarısından sonra. Bunda bence yanlış bir şey yok. 

    Fallout 4 bize verilmesi gerekeni bence tam olarak vermese de konseptten sapmayıp uygun olanı önümüze koyduğu için güzel vakit geçirilecek bir oyun olarak görüp oynamak isteyenlere tavsiye ediyorum. Fakat bir konuda uyarmam gerek: Bazı buglar oyun zevkinizi ciddi ölçüde baltalayabilir! 

    Bunun yanında harita tasarımı ve Lore beni tatmin etti. NPC'lerle olan etkileşimden çokta etkilendiğimi söyleyemem eski oyunlarına göre daha gerizekalı NPC'ler var oyunda. Ayrıca silah ve karakter özelleştirmeleri de tatmin edici düzeyde.


Genel Puanlama: 7.25/10 

- ZORLUK - 🔲 90 yaşındaki babannem oynayabilir 🔲 Kolay Normal 🔲 Zor 🔲 "Dark Souls" - GRAFİK - 🔲 "MS Paint" 🔲 Kötü 🔲 Eeehh 🔲 Bu oyunda grafiğin çokta önemi yok İyi 🔲 Güzel 🔲 Şaheser - MÜZİK - 🔲 Kötü 🔲 Özel bir şeyi yok 🔲 İyi Güzel 🔲 Yılan Hikayesi theme song (ney versiyonlu) - HİKAYE - 🔲 Oyunun hikayesi yok 🔲 "Temple Runners"ı hikayesi için oynamak gibi bişey 🔲 Hikayesi olmasını isteyen insanlar var diye var 🔲 Eee, iyi? İyi yazılmış 🔲 Mmüthhiiişşşş hikaye! - FİYATLANDIRMA - 🔲 Ücretsiz 🔲 Düşük fiyat 🔲 Mükemmel fiyat Daha da ucuz olabilirdi 🔲 Pahalı 🔲 Tamamen para israfı - SİSTEM GEREKSİNİMLERİ - 🔲 Mikrodalga ekranından oynarsın 🔲 Patates Normal 🔲 Sağlam sistem 🔲 "NASA" Bilgisayarı - UZUNLUK - 🔲 Çok kısa (0 - 3 saat) 🔲 Kısa (3 - 15 saat) 🔲 Eh işte (15 - 50 saat) Uzun (50 - 90 saat) 🔲 Bayağı uzun (90 - 110 saat) 🔲 1 Haftadan uzun (170+) 🔲 Sonu yok - EĞLENCE - 🔲 Paint çizimi izlesem daha iyi 🔲 Keyif alması zor 🔲 Tekrarlayan Bayağı tatmin edici 🔲 Hayatınızın en nadir anlarından biri - YENİDEN OYNANABİLİRLİK - 🔲 Tek atışlık oyun 🔲 Hedefler için belki bir kaç kez Birkaç ay ya da yıl beklerseniz eğer 🔲 Kesinlikle 🔲 Sonsuza kadar tekrarlanabilir - SATIN ALMAYA DEĞER Mİ - 🔲 Zaten beleş 🔲 Hayır İndirimi bekle 🔲 Evet - BUGLAR - 🔲 Hiç yok 🔲 Minicik Buglar Ufak tefek var 🔲 Oyunu mahvediyor 🔲 Oyunun kendisi Bugdan oluşuyor

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !