[Oyun] PlanetSide 2 İncelemesi

FPS, DEVASA ÇOK OYUNCULU, AÇIK DÜNYA

Kalite Düzeyi: S Sınıfı

    Oynarken en çok keyif aldığım oyunlardan birinde sıra. Eskiden "Ah keşke şöyle bir oyun olsaydı." Diye bahsettiğimiz bir oyun türünü bize sunan Daybreak'e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

planetside 2

    Planetside 2 adından anlaşılabileceği gibi Planetside'ın devamı niteliğinde, galaksiye hüküm süren krallıkların savaşlarını anlatıyor bize. Vanu, Terran ve New Republic adında 3 farklı oluşum bizi seçim yapmak için bekliyor. 

    Planetside 2 aslında fikir olarak basit, fakat işlenişi ve oynanış olarak yapılması zor olan bir oyun. Aynı zamanda görsel efektleri dönemine göre çok üst düzeyde, fizik motoru el yormayan, sistem gereksinimi aşırıya kaçmayan (Yeni güncellemeler sonrası hariç), aksiyonun hiç bitmediği ve gelişime fazlasıyla açık bir oyun. 

planetside 2

    Öncelikle Planetside 2'nin oynanış açısından bize getirdiklerini anlatalım: 
Planetside 2'te bizi bekleyen 3 krallık bulunmasına karşın kazanmanın tek yolu en fazla adama kim sahipse ya da en yüksek levelli adama hangi oluşum sahipse o kazanır değil. Basit gibi görünen ama aslında mekaniği güzel oturtulmuş bir "Kuşat. Ele geçir. Koru." mekaniği var. Ele geçirdiğiniz bölgeler krallığınıza anlık olarak bir puan veriyor ve en çok güç dengesini elinde tutan yani en çok bölgeye hükmeden krallık bir kaç saatlik savaşın ardından bölgenin hakimi olup yeni bir gezegene geçiyor fethetmek için. 

planetside 2

    Planetside 2'de kafanıza göre gidip ücra köşedeki bölgeleri ele geçiremiyorsunuz. Bölgeler birbirine bir kanal ile bağlı yani bir savunma hattını yarmanız gerekiyor bunun için. Planetside 2'de aynı zamanda savaşmanın bir çok çeşit yolu var: Dilerseniz Recon alıp aracınıza da gizlilik modulü yerleştirdikten sonra gizli gizli düşmanın üssüne sızın ya da stratejik bir noktaya yerleşip düşmanların ilerlemesini önleyin. Dilerseniz de Heavy Assault alıp zırhınızı açarak otomatik kitlenen tank ve uçaksavar roketlerinizle düşmana bombalar yağdırın. He Recon demişken, sınıfları atlamayalım! 

    Planetside 2'de 6 farklı sınıf mevcut. Bu sınıflardan herhangi birisini Team Fortress 2'deki gibi oyunun herhangi bir bölgesinde ya da oyunun ortasında seçip değiştirebiliyorsunuz. Bu değişim tabi ki rakibe karşı sizde bir üstünlük kuracak bir etki asla yaratmıyor. Ve tabi ki her sınıfın çoğunlukla "F" tuşu ile aktifleştirilebilen bir özel yeteneği mevcut. Sınıflar ise: 

-Infiltrator: Keskin nişancı. Özel yeteneği: Görünmezlik
-Heavy Assault: Ağır Piyade. Özel Yeteneği: Manyetik zırh
-Light Assault: Hafif Piyade. Özel Yeteneği: Jetpack
-Combat Medic: Doktor. Özel Yeteneği: Belirli bir süre içinde ölüleri yeniden diriltme ve kendini iyileştirme
-Engineer: Teknisyen. Özel Yeteneği: Tüm mekanik eşyaları ve araçları tamir etmek ve Anti-Tank ya da Anti-Piyade Taretleri kurmak. 
-MAX: Yürüyen Tank! Bildiğimiz yürüyen tank. Tank topu ve otomatik silaha sahip aşırı ağır piyade. (Yeniden canlandırılamaz. Engineer tarafından iyileştirilebilir.) 

planetside 2

    Tabi ki detaylar bununla sınırlı değil. Bu özel yeteneklerin çeşitleri var, dilerseniz bazılarını değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda her sınıfta kullanabileceğiniz rünler mevcut. Bu rünler arasından seçimler yaparak ve o rünlere level atlatarak hatta rünleri üreterek kendi keyfinize göre bir karakter dizaynı yaratabilirsiniz. 

    Silah çeşitliliği tatmin edici olmakla birlikte bu silahların özelleştirmesi oldukça fazla! Mermi çeşitliliğinden silaha takılan eklentilere kadar kozmetik görünüme kadar her şeyi değiştirebiliyorsunuz ve bu değişimleri oyun içinde çeşitli etkinliklerden kazandığınız (öldürmek, araç patlatmak, bölge ele geçirmek, araç tamir etmek, canlandırmak ya da iyileştirmek vs) sertifika puanlarıyla açıyorsunuz. Açtığınız tüm silahlar ya da eklentilere sınırsız süre ile sahip olabileceğiniz için sertifika puanlarının elde edilme zorluğu ile ürünlerin ücretleri gayet orantılı. 

planetside 2

    Oyun kesinlikle Pay2Win değil. İstediğiniz kadar para basın milyonlarınızı yatırın elbet kral bir Infiltrator gelip o nakitle alınan silahı bir yere monte edecektir. 

    Oyundaki sınıflar ve devasa savaşın diğer unsurlarını atlamamak gerek. Tanklar, araçlar ve uçan araçlar tabi ki. 10 dakikada bir 150 kaynak elde edebildiğiniz ve kaynak elde ettikçe araç alabildiğiniz mantıklı bir araç alma sistemi var Planetside 2'de. Sınırsız uçakla ya da tankla hurraa! giremiyorsunuz. 750 kaynak maksimum, bir tank ortalama 400 kaynak. Yani bir tank aldığınızda amaan patlarsa patlasın yenisini alır dalarım bir daha diyemiyorsunuz. Ayrıca oyunda adam vurdukça puan almak çok keyifli. EXP'ler havada uçuşuyor o görsel efektler güzel hissettiriyor. Aynı zamanda tüm tankların, araçların ve uçan araçların da özelleştirmeleri silahlar kadar özgür. Gir al tak ve çık sahaya. 

    Bölge ele geçirme mantığımız ise çok güzel aslında. Gezegenlerde eşit bir şekilde 3 parçaya bölünmüş devasa haritamızda. Bu haritalar ortalama 55 parçadan oluşuyor her parça bir krallığa ait kontrol noktası. Tabi ki kontrol noktası türleri var mesela çevresinde giriş yapılabilmesi için öncelikle manyetik kalkanların indirilmesi, araç girişi için araç koruma alanlarının devredışı bırakılması ve çevreye serpilmiş kontrol noktalarının hepsinin ele geçirilmesi gerekiyor. Yani bölge ele geçirmekte devasa savaşın yapıldığı bu devasa haritada çokta kolay değil. 

    Şu an Steam platformu üzerinde hala çevrimiçi olan ve ortalama 2500 anlık online oyuncu sayısı bulunan Planetside 2'yi oynayacak olan herkese tavsiye ediyorum. 

Genel Puanlama: 8.75/10


- ZORLUK -


🔲 90 yaşındaki babannem oynayabilir

🔲 Kolay

🔲 Normal

 Zor

🔲 "Dark Souls"


- GRAFİK -


🔲 "MS Paint"

🔲 Kötü

🔲 Eeehh

🔲 Bu oyunda grafiğin çokta önemi yok

🔲 İyi

 Güzel

🔲 Şaheser


- MÜZİK -


🔲 Kötü

🔲 Özel bir şeyi yok

🔲 İyi

 Güzel

🔲 Yılan Hikayesi theme song (ney versiyonlu)


- HİKAYE -


🔲 Oyunun hikayesi yok

🔲 "Temple Runners"ı hikayesi için oynamak gibi bişey

 Hikayesi olmasını isteyen insanlar var diye var

🔲 Eee, iyi?

🔲 İyi yazılmış

🔲 Mmüthhiiişşşş hikaye!


- FİYATLANDIRMA -


 Ücretsiz

🔲 Düşük fiyat

🔲 Mükemmel fiyat

🔲 Daha da ucuz olabilirdi

🔲 Pahalı

🔲 Tamamen para israfı


- SİSTEM GEREKSİNİMLERİ -


🔲 Mikrodalga ekranından oynarsın

🔲 Patates

🔲 Normal

 Sağlam sistem

🔲 "NASA" Bilgisayarı


- UZUNLUK -


🔲 Çok kısa (0 - 3 saat)

🔲 Kısa (3 - 15 saat)

🔲 Eh işte (15 - 50 saat)

🔲 Uzun (50 - 90 saat)

🔲 Bayağı uzun (90 - 110 saat)

🔲 1 Haftadan uzun  (170+)

 Sonu yok


- EĞLENCE -


🔲 Paint çizimi izlesem daha iyi 

🔲 Keyif alması zor

🔲 Tekrarlayan

 Bayağı tatmin edici

🔲 Hayatınızın en nadir anlarından biri


- YENİDEN OYNANABİLİRLİK -


🔲 Tek atışlık oyun

🔲 Hedefler için belki bir kaç kez

🔲 Birkaç ay ya da yıl beklerseniz eğer

 Kesinlikle

🔲 Sonsuza kadar tekrarlanabilir


- SATIN ALMAYA DEĞER Mİ -

 Zaten beleş

🔲 Hayır

🔲 İndirimi bekle

🔲 Evet

Bütün incelemeler kendi görüşümü kapsamaktadır :) 
Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !